probleme rezolvate clasa a 4 a

probleme rezolvate clasa a 4 a

Probleme metoda grafica

  1. Intr-o  sera  de flori sunt  191  de ghivece cu muscate  si  cu  orhidee.   Stiind  ca  ghivecele cu  orhidee sunt cu 9 mai putine, afla care ghivece  cu  muscate  si   cate  ghivece   cu orhidee sunt in sera .

Rezolvare: 

Notam cu a numarul muscatelor si b numarul orhideelor

a+b=191

a=b-9

b-9+b=191

2b=191+9

2b=200

b=200:2

b=100

a=100-9=91

2.  La  o activitate  de infrumusetare  a  scolii  au    participat  75 de copii. Stiind ca baietii au fost cu 9 mai multi  decat  jurmatatea  numarului de fete, afla cati baieti au fost si cate fete.

Rezolvare:

(75-9):3=66:3=22 jumatate numarul fetelor

22+22=44 fete

22+9=31 baieti

31+44=75

3.  Elevii  au  confectionat  62 de casute  pentru pasarele,   verzi   si   albastre.   Daca   ar   mai confectiona  inca 12  casute verzi,  numarul acestora   ar   fi   cu   22   mai   mare   decat numarul  casutelor albastre.  Cate  casute  au confectionat din fiecare fel?

22-12=10

62-10=52

Cat este o parte?

52:2=26

26        10

|——–|—-| casute verzi

26

|——–| casute albastre

Cate casute verzi sunt?

26+10=36

Cate casute albastre sunt?

26*1=26 sau 62-36=26

26+36=62 casute

4. La  o expozitie,  numarul  picturilor cu flori este cu  2 mai mare decat al celor cu copaci si cu  5 mai mic decat al celor cu animale. Cate picturi au lost din fiecare fel, stiind ca in total au fost 126 de lucrari?

(126+2-5):3=123:3=41 picturi cu flori

41-2=39 picturi copaci

41+5=46 picturi animale

41+39+46=126

5.     Suma a doua numere este 608,  iar diferenta lor este  un nurnar de opt ori  mai mic decat suma. Afla cele doua numere.

a+b=608

a-b=608:8=76

608-76=532

532:2=266

a+266=608

a=608-266=342

 6.  Suma a trei numere consecutive este 519. Afla fiecare numar.

(519-3):3=172

172+173+174=519

Anterior Evaluare manual clasa a 3 a-ordinea efectuarii operatiilor
Urmator Mos Craciun cu plete dalbe - Colinde pentru copii

Posibil sa iti placa si ...

Limba Romana

Pronuntarea si scrierea corecta a verbelor- exercitii rezolvate

Scrie si completeaza enunturile cu : este, ia, esti, iei. El ia masinuta iar tu iei papusa. Tu esti in parc , iar Eliza este la teatru. 2. Trece la

Probleme Matematica

Probleme, transformare, rezolvare

Andrei a colectat 100 kg de hartie pe care a asezat-o intr-un pachet de 20 kg, iar restul, in mod egal, in pachete de 8 kg. Cate pachete de 8

Limba Romana

Numarul verbelor-exercitii rezolvate

Trece la celalat numar verbele: cantam-cant rade-rad culegi-culeg lucreaza-lucrez mancati-mananca 2. Transcrie enunturile folosind forma corecta a verbelor: Pasarile cant. Pasarile canta. Fluturii zbor. Fluturii zboara. Copilul desenez. Copilul deseneaza.

Limba Romana

Teme rezolvate romana clasa a III a

Scrie propozitii cu fiecare dintre pronumele personale eu, tu, el, ea, noi, voi, ei, ele. Eu am reusit sa iau o nota buna la examen. Tu ai de refacut tema

Probleme Matematica

Evaluare rezolvata manual clasa a IV a -fractii

Scrie fractiile corespunzatoare numarului de nasturi rosii din totalul numarului de nasturi asezati in fiecare caz: a. 5/9 b.3/9 c.7/10 2. a. Scrie doua fractii subunitare cu numitorul 5: 3/5;

Rezolvari Teme

exercitii rezolvate cu cele patru operatii

Pentru pasarelele din parcul orasului, elevii au construit casute, pe care le-au amplasat in copaci. Cei 24 de elevi au lucrat in echipa de cate 6, fiecare echipa construind cate

75 Comentarii

  1. Beatice ita
    ianuarie 14, 20:42 Raspunde
    Varog ajutatima cu peoblema asta pls Pe fiecare dintre cele 154 de rafturi ale unui depozit sunt 25 de cutii a câte 16 pachete cu detergent. Câte pachete cu detergent sunt in total? Daca reusiti varog scriti acuma daca se poate :)
    • JessicaMaria
      martie 28, 15:48 Raspunde
      Cate cutii sunt in total? 154x25=3850 Cate cutii cu detergent sunt? 3850x16=61600 Sper ca este bine!!!!!
      • Nicoleta
        octombrie 25, 13:55 Raspunde
        Prima zi la florărie sau vindut 16 buchite de flori 'ear in a doua 14 buchete vindute contineau in total 270 de flori.cite flori sau vindut in fecare buchet va rog raspunsi
        • Nicoleta
          octombrie 25, 13:56 Raspunde
          Prima zi la florărie sau vindut 16 buchite de flori 'ear in a doua 14 buchete vindute contineau in total 270 de flori.cite flori sau vindut in fecare buchet va rog raspunsi
          • Anonim
            octombrie 25, 14:03
            Cate buchete de flori s-au vândut în cele două zile? 16+14=30 buchete flori Cate flori s-au vândut în fiecare buchet? 270:30=9 flori
  2. Marian
    ianuarie 16, 19:31 Raspunde
    Bună seara va rog ajutați cu o problema Elevii au strâns banii din vânzarea de mărișoare jumătate din bani au folosito pentru a cumpăra materiale pentru arte o treime din restul banilor au folosito pentru a cumpăra o carte pentru biblioteca clasei iar cu o cincime din rest au cumpărat un ghiveci de flori Mai au 80 lei cati bani au strâns din vanzarea de martisoare
  3. Marian
    ianuarie 16, 20:14 Raspunde
    Bună seara va rog ajutați cu o problema Elevii au strâns banii din vânzarea de mărișoare jumătate din bani au folosito pentru a cumpăra materiale pentru arte o treime din restul banilor au folosito pentru a cumpăra o carte pentru biblioteca clasei iar cu o cincime din rest au cumpărat un ghiveci de flori Mai au 80 lei cati bani au strâns din vanzarea de martisoare Dacă mă puteți ajuta cu un răspuns acum va rog
  4. Maria
    ianuarie 16, 21:22 Raspunde
    Problema se rezolva cu metoda mersului invers: 80 lei restul dupa ce a fost cumparat ghiveciul 80:1/5=80*5/1=400 lei restul dupa ce a fost cumpărată cartea 400:1/3=400*3/1=1200 lei restul dupa ce au folosit jumatate din suma pe care au avut-o 1200*2=2400lei este suma pe care au strâns-o din vanzarea de mărțișoare Acum facem proba: 2400:2=1200 1200*1/3=1200/3=400 400*1/5=400/5=80 lei rest
  5. Minea Victoria
    ianuarie 20, 21:14 Raspunde
    Am o problema, va rog sa ma ajutați : Peste 6 ani suma varstelor lui Alin, Mario și George va fi de 62 de ani. Acum vârsta lui Alin este o treime din vârsta lui George iar Mario are cu un an mai puțin decât jumătatea vârstei lui Alin. În prezent, vârsta lui George este : a)20 ani. B) 8 ani c) 10 ani. d) 30 ani
    • Maria
      octombrie 15, 12:00 Raspunde
      Dacă peste 6 ani cei trei au 62 de ani, in prezent suma vârstelor lor este de 44 62-6*3=62-18=44 ani, pentru fiecare dintre ei trec 6 ani 1/3*30=30/3=10 ani varsta lui Alin 10:2-1=5-2= 4ani George 30 ani 30+10+4=44 ani
  6. Elena
    februarie 11, 16:57 Raspunde
    Imi trebuie un ajutor la probleme de clasa 4 daca poate cineva sa ma ajute ,rog mult. La o ferma avicolasunt 4560 de pasari. Jumatate din acestea sunt gaini. Numarul ratelor constituieun sfert din numarul gainelor.Celelaltepasari sunt giste. Cite giste sunt ?
    • Anonim
      februarie 20, 17:42 Raspunde
      Cate gaini sunt la ferma? 4560 : 2=2280 Cate rațe sunt la ferma? 2280 : 4=570 Cate gaste sunt la ferma? 4560-2280-570=1710
    • Todea Maria
      septembrie 11, 21:31 Raspunde
      Ma puteți ajuta va rog cu o problema ::in vacanta de vara Mihai Maria și Teodor au adunat împreună 48 kg menta. Maria a adunat cu 3 kg mai mult decit Mihai iar Teodor de 2 ori mai puțin decit Mihai. Afla ce cantitate de plante medicinale a stins fiecare copil
      • Editor
        septembrie 11, 21:47 Raspunde
        Problema se rezolva prin metoda grafica Mihai |----|----| +3. }48 kg Maria |----|----|--| Teodor|----| 48-3=45 kg Cate parti egale avem? 2+2+1=5 Cat este o parte? 45:5=9kg Cate kg de menta a adunat Mihai? 9+9=18kg Cate kg de menta a adunat Maria? 9+9+3=21kg Cate kg de menta a adunat Teodor? 9*1=9 kg Proba: 18+21+9=48 kg
    • Andreea
      februarie 05, 20:41 Raspunde
      Mă ajutați vă rog și pe mine cu o problemă? 5 cărți și trei albume costă 195 lei ... Iar 3carti și 5 albume costă 165 lei . Cât costă fiecare?
      • Anonim
        februarie 05, 21:24 Raspunde
        5 carti.....3 albume....195 lei. |*3 3 carti.......5 albume.....165 lei. | *5 ___________________ 15 carti....9 albume.....195*3= 585 15 carti.......25 albume....165*5=825 _______________________ Scadem si obtinem 25-9=825-585 16 albume=240 1 album=240:16=15 lei Si acum inlocuim 5 carti.....3*15 lei....195 lei 5 c= 195-45 5 c= 150 lei 1 carte = 150:5=30 lei Acum facem proba Stim ca ocarte costa 30 lei si un album 15 lei inlocuim cu : 5*30+3*15=195 150+45=195 lei Sau 3*30+5*15=90+75=165 lei
  7. Florica
    februarie 12, 16:06 Raspunde
    Ajutati-va rog cu problema:la un spectacol au participat 5300 de persoane:femei ,bărbați și copii.Nimarul bărbaților este cu 1970 mai mare decât cel al copiilor si cu 205 mai mic decât cel al femeilor.Cati bărbați,cate femei și câți copii au participat la spectacol ?
    • Anonim
      februarie 20, 17:27 Raspunde
      Problema se rezolva cu metoda grafica: +1970 +205 Femei |--------|- - - - - -|- - - | +1970 }5300 Bărbați |--------|- - - - - -| Copii. |--------| Egalam partile: 5300-205-1970-1970=1155 Cat este o parte? 1155 : 3= 385 Cate femei au participat la spectacol? 385+1970+205=2560 Câți bărbați au participat la spectacol? 385+1970=2355 Câți copii au participat la spectacol? 5300-2560-2355=385 Acum facem proba: 2560+2355+385= 5300
      • Rusu irina
        septembrie 07, 22:30 Raspunde
        Problema 5 b pag 5 cl 4 ........ 456 de timbre poștale au fost lipite pe plicuri mari și mici . cite 2 pe fiecare plic.cite plicuri au fost timbrate daca mici erau 158 ?
    • Anonim
      februarie 28, 21:32 Raspunde
      Va rog sa ma ajutați cu o problema. Adunând jumătatea, sfertul și optimea unui nr, se obține diferența dintre cel mai are nr natural de 3 cifre diferite și cel mai mic nr de 3 cifre diferite. Afla numărul.
      • Paul
        februarie 17, 13:38 Raspunde
        Valentin a plătit ptr.un rucsac cu 135 lei mai mult decât ptr. O șapcă.cat costa fiecare produs daca 4 sepci costa cat un rucsac
        • Anonim
          februarie 17, 13:56 Raspunde
          Problema se rezolva cu metoda grafica: |----|----|----|----| rucsac |----| sapca 135 lei |----|----|----| Stim din datele problemei ca Valentin a platit cu 135 lei mai mult pt un rucsac. Din grafic observam ca 135 de lei costa cat 3 parti egale. 135:3= 45 lei Cat costa un rucsac? 4*45=180 lei Cat costa o sapca? 45*1=45 lei Proba: 180-45=135 lei
  8. Anonim
    februarie 28, 23:58 Raspunde
    Mai intai reprezinti grafic problema: |--|--|--|--|--|--|--|--| numarul |--|--|--|--| jumatatea numarului} |--|--| sfertul numarului} 885 |--| o optime sau 1/8} Observam ca jumatatea , sfertul si o optime din numar reprezinta 7/8 din numar. Din problema stim ca suma lor reprezinta diferenta dintre cel mai mare numar natural de trei cifre ai cel mai mic numar natural de trei cifre diferite: 987-102=885 Am impartit numarul in 8 parti pentru a putea afla jumatatea, sfertul si optimea numarului. Observam ca jumatatea , sfertul si o optime adunate sunt 7 parti. 885: 7= 126,4 Cat este jumatatea numarului? 126,4*4=505,7 Cat este sfertul numarului? 126,4*2=252,8 126,4*1=126,4 505,6+252,8+126,4=885 Stim ca o parte este 126,4 , iar 885 reprezinta 7/8 din numar calculam 885+126,4= 1011,3 ######Nu cred ca ai notat problema cum trebuie....in general nu ar trebui sa iti dea cu virgula...eu ti-am explicat cum se rezolva. Iti fac si proba: Luam cu aproximație numarul 1011: 1011:2=505,5 jumatatea numarului 1011:4= 252,75 sfertul numarului 1011:8=126,37 o optime Cu aproximatie, ele adunate iti dau 885, care reprezinta diferenta dintre cel mai mare nr de trei cifre diferite 987 si 102. Daca problema trebuia notata altfel, imi poti retrimite un comentariu. Sper ca te-am putut ajuta si te astept cu un mail...data viitoare sa iti trimit raspunsul acolo.
  9. Anonim
    martie 24, 20:01 Raspunde
    Bună seara! Vă rog să mă ajutați cu următoarea problemă: Pe un ogor s-au semănat 450 kg grâu. Recolta a fost de 39 de ori mai mare. Din producția obținută a 50-a parte s-a păstrat pentru semănat, o treime din cantitatea rămasă s-a dus la moară ,iar restul s-a pus în saci de câte 68 kg fiecare şi pungi de 2 kg . Câți saci si câte pungi au fost necesare?
    • Editor
      martie 24, 21:09 Raspunde
      Cate kg de grau s-au recoltat? 450*39=17550 Cate kg s-au pastrat pentru semanat? 17550*1/50=17550/50=351 kg Cate kg de grau au ramas? - restul 1 17550 -351=17199 Cate kg de grau s-au dus la moara? 17199*1/3=17199/3=5733 Cate kg de grau au ramas?- restul 2 17199-5733=11466 Cati saci si cate pungi au fost necesare pentru a pune cantitatea de grau ramasa? 11466: 68=168 rest 42 -s-au folosit 168 de saci 42:2=21 de pungi / semnul inseamna fractie a 50- a parte inseamna 1/50 o treime inseamna 1/3
      • George
        decembrie 27, 09:02 Raspunde
        Rezolvarea problemei 3 e greșită. Nu se verifica
        • Anonim
          decembrie 27, 10:43 Raspunde
          Multumesc pentru atentia de care ati dat dovada in rezorvarea problemelor de pe acest site! In acest moment, este actualizata rezolvarea corecta a problemei numarul 3.
  10. Carmen
    martie 27, 19:34 Raspunde
    Bună seara! Vă rog să mă ajutați cu următoarea problemă:Calculand numarul cifrelor folosite la numerotarea paginilor unei carti cu 144 de pagini, Mihai obtine numarul 317. Repetand operatia observa ca a sarit o foaie. Stiind ca numerotarea cartii incepe cu pagina numarul 3, afla ce numar avea foaia pe care nu a numarato.
    • Editor S
      martie 27, 20:27 Raspunde
      Buna seara! Problema se rezolva astfel: Stim ca Mihai a inceput numerotarea paginilor de la 3 si facem urmatoarele calcule: 9-3+1=7 cifre a folosit pentru numerotarea paginilor cu o cifra 99-10+1=90 ; 90*2=180 de cifre a folosit pentru numerotarea paginilor de doua cifre 144-100+1=45; 45*3=135 de cifre pentru nemerotarea paginilor de trei cifre Astfel avem: 7+180+135=322 322-317=5 foaia pe care Mihai a uitat-o este ce care contine paginile 99, 100- aceste doua pagini contin 5 cifre.
  11. Alexandru Cozac
    septembrie 18, 22:31 Raspunde
    Bună SEARA VA ROG FRUMOS SA MĂ AJUTAȚI LA PROBLEMAILUL NUMĂRUL 3 DE LA PAGINA 10 LA MATEMATICA CLASA A 4 -a semestrul l
  12. Anonim
    septembrie 18, 22:43 Raspunde
    Buna seara! Pentru a va putea ajuta, am nevoie sa imi spuneti editura pe care o are manualul dumneavoastra de matematica. Va multumesc!
    • Anonim
      octombrie 08, 22:33 Raspunde
      (x+2)+(x+4)+(x+6)+ ..(x+20)=140 Desfacem parantezele si ramane: x+2+x+4+x+6+...+x+20=140 Observam ca numerele sunt din 2 in 2 astfel ca avem 10x+( 2+4+6+...20)=140 10x+(2+4+6+...+20)=140 10x+2*(1+2+3+...+10)=140 10x+2* [10(10+1)]\2=140 10x+2*55=140 10x+110=140 10x=140-110 10x=30 X=30:10=3 Rezolvarea am facut-o cu suma lui gauss pentru numere pare. * inseamna ori
  13. Cirstoiu viorel
    octombrie 14, 19:50 Raspunde
    Buna seara va rog sa ma ajutati ,Suma a trei numere este 71459.Suma primer doua numere este 39033,iar suma ultimelor doua este 56034.Care este cele trei numere
    • Anonim
      octombrie 15, 00:20 Raspunde
      Notam cele trei numere cu a, b si c si avem a+b+c= 71459 a+b=39033 b+c= 56034 Dupa ce am notat, mai ramane sa inlocuim: 39033+c=71459 c= 71459-39033 c=32426 b+32426=56034 b= 56034-32426 b=23608 a+23608=39033 a= 39033-23608 a=15425 Acum facem proba: 32426+23608+15425=71459
  14. Loredana
    noiembrie 04, 18:22 Raspunde
    Suma a trei numere consecutive impare este 4305. Sa se afle numerele?
  15. Nedelciu Diana
    noiembrie 20, 12:41 Raspunde
    As dori sa stiu cum se rezolva urmatoarea problema de clasa a IV-a. Colindatorii doresc sa imparta intre ei nucile primite. Daca si-ar lua cate 3 nuci fiecare, ar ramane 18 nuci. Daca si-ar lua fiecare cate 4 nuci, ar mai fi necesare 6. Cati colindatori si cate nuci a primit fiecare?
  16. Anonim
    noiembrie 20, 14:20 Raspunde
    Problema se rezolva prin metoda grafica: 24 24 24 +18 |----|----|----|---| 24 24 24 18 +6 |----|----|----|----| Cu ajutorul segmentelor putem calcula cat este o parte sau numarul colindatorilor. Cati colindatori sunt? 18+6=24 colindatori Cate nuci sunt? 24*3+18= 72+18=90 nuci 24*4-6=96-6=90 nuci 24 de colindatori ii inmultim cu 3 nuci si da 72 de nuci, astfel mai raman 18 nuci 24*3+18=90 24 de colindatori ii inmultim cu 4 nuci fiecare ne da 96 de nuci, astfel incat mai sunt necesare 6 nuci 24*4=96-6=90 nuci
    • Anonim
      ianuarie 29, 14:50 Raspunde
      |----|----|-----| baieti 45. 45 |----| fete Observam ca diferenta dintre baieti si fete este de 2 parti astfel impartim 90:2=45 Am aflat ca o parte este 45, asa ca putem afla cati baieti au participat la proiect 45*3=135 baieti Cate fete au participat la proiect? 45*1=45 fete Proba: 45*3=135 135-45=90 Problema se mai poate rezolva si asa: Notam numarul baietilor cu a si numarul fetelor cu b a=3b a-b=90 Stim ca a= 3b, putem inlocui: 3b-b=90 2b=90 b=90:2=45 numarul fetelor a=3*45=135 numarul baietilor
  17. Anonim
    ianuarie 29, 14:36 Raspunde
    Bună am și eu nevoie de o rezolvare La proiectul Iubim natura au participat băieți și fete din clasa a IV-a. Numărul băieților e de 3 ori mai mare decât al fetelor,iar diferența este 90. Câți băieți au participat? Dar fete?
  18. Paul
    februarie 11, 17:39 Raspunde
    Buna seara,am nevoie de rezolvarea unei probleme.Irina,Teodor si Andrei au participat la un concurs.Irina si Teodor au impreuna 559 puncte,Teodor si Andrei au impreuna 600 de puncte,iar Irina si Andrei 531.Cate puncte a obținut fiecare?
    • Maria
      februarie 11, 18:04 Raspunde
      se pune problema sub forma de ecuatie: i+T=559;T+A=600;i+A=531.Din ultimele doua ecuatii de scoate : T=600-A i=531-A,si se inlocuieste in prima ecuatie astfel avem: 600-A+531-A=559, ---A=336, il afalm pe i: i+A=531; i+336=531,---i=195,si tot asa mai departe il aflii pe T
  19. Maria
    februarie 11, 17:41 Raspunde
    Buna, Sunt tare curioasa cum vedeti voi rezolvarea la urmatoarea problema de clasa a 4a,mie mi se pare gresita :Un avion a zburat 7ore,iar altul 4 ore.Distanta parcursa de al doilea avion a fost cu 900km mai mare decat cea strabatuta de primul.Afla cati km a zburat fiecare avion,stiind ca aveau viteze aproximativ egale?Multumesc!
  20. Anonim
    februarie 11, 17:57 Raspunde
    Problema o putem rezolva cu metoda grafica: Reprezentam grafic numarul orelor pe care le-a parcurs avioanele |----|----|----|----|----|----|----| 7 ore |----|----|----|----| 4 ore Observam ca diferenta de timp dintre cele 2 avioane este de 3 ore Stim ca in aceste 3 ore au fost parcursi 900 km Astfel putem afla cat a parcurs un avion pe ora: 900:3=300km/h Cati km a parcurs primul avion? 300*4=1200 km Cati km a parcurs al doilea avion? 300*7=2100 km Proba: 2100-1200=900 km
  21. Maria
    februarie 12, 14:38 Raspunde
    Buna,am inca o problema care imi da bataie de cap,va rog sa ma ajutati.La o librarie erau caiete de matematica si dictando in nr egal.Dupac ce s-au vandut 63 caiete de matematica si 189 de caiete dictando,in librarie au ramas de 4 ori mai multe caiete de mate decat dictando.Cate caiete au fost la inceput?
    • Anonim
      februarie 12, 16:28 Raspunde
      Buna ziua! Reprezint grafic problema: |----|----|----|----|------| 63 |----|----|----| 126 |----|-------------|------| 189 189-63=126 126:3=42 Cate caiete de matematica au fost la inceput? 4*42+63=168+63=231 caiete Cate caiete de romana au fost la inceput? 42+189=231 caiete Proba: 231-63=168 caiete mate au ramas 231-189=42 caiete romana au ramas 168:42=4 ori mai multe caiete de mate decat romana Al doilea grafic l-am facut pentru a intelege de unde l-am luat pe 126. Din grafic observ ca am 3 parti egale. Sper ca te-am putut ajuta!
      • Anonim
        februarie 12, 17:20 Raspunde
        O problema care mi-a dat ceva de furca! Multumesc frumos !!
  22. Maria
    februarie 12, 17:22 Raspunde
    Subiecte de olimpiada la limba romana clasa a 4a unde sa gasesc?Va multumesc!
  23. Maria
    februarie 14, 22:26 Raspunde
    Buna seara, am inca o problema care nu reusesc si gasesc rezolvare,va rog sa ma ajutati.Afla suma a trei numere consecutive pare,stiind ca ultimul este dublul primului .Multumesc.
  24. Mihaela L.
    februarie 15, 08:05 Raspunde
    Buna ziua! As avea nevoie de putin ajutor la asa ceva: Bunicul are intr-o damigeana 12 l de vin pe care vrea sa ii imparta in mod egal celor doi feciori ai lui. El are la dispozitie doar doua vase: unul de 8 l si unul de 5 l. Cum procedeaza sa separe 6 l in vasul de 8 l? Multumesc!
  25. Anonim
    februarie 15, 09:41 Raspunde
    Buna dimineata! Suma a trei numere consecutive pare se noteaza asa: a+a+2+a+4 Din datele problemei stim ca : a+a=a+4 adica ultimul numar este dublul primului De aici putem sa il aflam pe a 2a=a+4 2a-a=4 a=4 Si acum inlocuim cele trei numere pare consecutive: 4+6+8=18 8=4+4 proba O zi placuta!
    • Maria
      februarie 15, 09:57 Raspunde
      Ce simpul pare acum!O zi frumoasa!
  26. Anonim
    februarie 15, 09:56 Raspunde
    Buna dimineata! Din vasul de 8 litri, umple vasul de 5 litri si vor ramane 3 l . Stim ca 3 l este jumatatea lui 6, astfel deja are jumatate din cantitatea pe care trebuie sa o dea unui fiu. Procedeaza din nou asa si a facut cei 6 litri pe care trebuie sa ii dea unui fiu....iar restul raman pentru cel de-al doilea fiu stiind ca intreaga cantitate este de 12 l. 8-5=3l 3+3=6l
    • Cristina
      septembrie 17, 20:42 Raspunde
      Buna seara. Cine ne poate da o sugestie : Completează cu cifrele potrivite, pentru a obține o ordine: Crescătoare: 8*2, 82*, *88, **2; Descrescătoare: 3*6,*63, *06, *0* Plasează numerele 1000 și 10 pe locurile corespunzătoare in fiecare șir. Argumentează.
  27. Paul
    februarie 24, 18:03 Raspunde
    Buna seara.Va rog sa ma ajutati!4 cutii cu mandarine si 6 cutii cu portocale cîntăresc 180 kg,iar 3 cutii cu mandarine si 4 cutii cu portocale cîntăresc 125 kg.sa se afle cât cântărește o cutie cu mandarine si cat una cu portocale
  28. Anonim
    februarie 24, 18:32 Raspunde
    4 cutii mandarine........6 cutii port......180 kg | *3 3 cutii mandarine..........4 cutii portocale....125 kg |*4 Inmultim prima parte cu 3 si a doua cu 4 si obtinem: 12 cutii mand.....18 cutii port.....180*3=540kg 12 cutii mand......16 cutii portoca....125*4=500kg 12-12=0.......................18-16=2 cut portocale=540-500=40kg Astfel obtinem 2 cutii port=40 kg 1 cutie port=40:2=20 kg Acum stim cat cantareste o cutie portocale, putem afla cat cantareste o cutie cu mandarine: Notam cu m cutia cu mandarine si p cutia cu portocale si avem ecuatia: 4m +6p=180kg 4m+6*20=180 4m=180-120 4m=60 m=60:4=15 kg cutia cu mandarine Am obtinut : Cutia portocale 20 kg Cutia mandarine15 kg Acum facem proba: 3*15+4*20=45+80=125 kg
  29. Maria
    februarie 25, 12:27 Raspunde
    Buna ziua,revin din nou cu o problema pe care nu stim sa o rezolvam: descopera ultimele 3 cifre ale inmultitorului daca deinmultitul se termina cu 197,iar produsul in 832.Multumesc.
  30. Simion
    februarie 27, 10:46 Raspunde
    Va rog Un gospodar vinde curcani și iepuri total 7 capete și 22 picioare; Pt un curcan încasează 115 lei Pt un iepure 64 lei Câți bani a încasat?
  31. Anonim
    februarie 27, 11:42 Raspunde
    Problema se rezolva cu metoda falsei ipoteze: Presupunem ca toate vietuitoarele au 4 picioare si avem: 7*4=28 picioare 28-22=6 picioare numarul de picioare al curcanilor 6:2=3 capete curcan 22-6=16 picioare iepure 16:4=4 capete iepuri Am aflat ca au fost 4 iepuri si 3 curcani Acum inmultim numarul de iepuri si numarul de curcani cu cat costa fiecare si avem: 4*64+3*115=256+345=601 lei a incasat gospodarul
  32. Marian
    februarie 27, 18:33 Raspunde
    Am si eu nevoie de ajutor daca puteti la următoarea problema: La o competitie sportiva s-au inscris 844 de participanți: bărbați, femei si copii. Stiind ca numărul femeilor este cu 84 mai mare decât cel al bărbaților, iar numărul copiilor reprezintă o doime din numărul femeilor, află numărul participanților de fiecare fel?
  33. Anonim
    februarie 27, 21:04 Raspunde
    Buna seara! Am incercat sa rezolv problema si consider ca este notat ceva gresit deoarece in aceasta situatie imi da cu virgula. O sa va rezolv problema cu modificarea in ceea ce priveste numarul copiilor...si anume ca acestia reprezinta o doime din numarul barbatilor. |----|----| numarul barbatilor +84 |----|----|---| numarul femeilor |----| numarul copiilor Total persoane 844 844-84=760 760:5=152 Cati barbati au participat la conpetitia sportiva? 152*2=304 barbati Cate femei au participat la competitia sportiva? 304+84=388 femei Cati copii au participat la competitia sportiva? 304:2=152 copii Proba: 304+388+152=844 O doime reprezinta jumatate. Va pot rezolva problema si in modul in care este scrisa de dumneavoastra , dar rezultatul da cu virgula....de aceea consider ca problema este scrisa gresit.
  34. Marian
    februarie 28, 08:13 Raspunde
    Va multumesc, posibil sa fie ceva gresit de fetița mea si eu am incercat sa o rezolv si la fel am considerat si eu ca e ceva gresit . Va multumesc mult!
    • Anonim
      martie 02, 17:33 Raspunde
      104 [(x-3*8)*2:8]=13 104 [(x-24)*2:8]=13 (x-24)*2:8=104:13 (x-24)*2:8=8 (2x-48):8=8 2x:8-6=8 2x:8=8+6 2x:8=14 2x=14*8 2x=112 x=112:2=56
  35. silvia
    martie 05, 20:34 Raspunde
    Buna seara, va rog un ajutor la aceasta problema, ca nu prea inteleg, multumesc.Pe un ogor s-au semanat 450 kg de grau. Recolta a fost de 39 de ori mai mare. Din productie s-a pastrat a 50-a parte pentru semanat. 1/3 din rest s-a dus la moara. Restul s-a pus in saci de cate 68 kg fiecare si pungi de cate 2 kg. Cati saci si cate pungi au fost necesare?
  36. Anonim
    martie 05, 21:47 Raspunde
    Cat a fost intrega recolta? 450*39=17550 450 kg s-au folosit pt a recolta grau 17550:50=351 s-au pastat pt semanat 17550-450-371=16749 kg au mai ramas 16749:1/3=16749:3=5583 kg s-au dus la moara 16749-5583=11166 kg s-au pus in saci de 68 kg si pungi de 2 kg 11166:68= 164 rest 14 164 saci de 68 kg 14:2=7 pungi de 2 kg
  37. Maria
    august 31, 16:45 Raspunde
    BUNA ZIUA,VA ROG SA MA AJUTATI CU REZOLVAREA URMATORULUI EXERCITIU: 364:{149-3x[13+(ax2+14)]} Multumesc anticipat!
  38. Maria
    septembrie 01, 09:35 Raspunde
    Mai o problema caruia nu-i dau de capat: Cati lei costa sa cumpere un stetoscop,o cutie cu acuarele,un glob pamantesc si un termometru,stiind ca 5 stetoscoape costa cat 10 globuri pamantesti,6 globuri pamantesti cat 4 cutii cu acuarele,2 cutii cu acuarele cat 18.termometre?Ce rest preimesc de la doua bacnote de 100 lei?
  39. Pitagora
    decembrie 10, 12:25 Raspunde
    Problema pentru clasa a IV a : ab (a+b) + bc (b+c) + ac ( a+c ) = 2013 ab produsul dintre a si b; Idem pentru bc si ac. ; a, b, c numere naturale Sa se calculeze produsul abc?
  40. Anonim
    mai 22, 13:07 Raspunde
    Buna ziua . Ajutați-mă va rog cu formularea problemei după schema : 1 avion … ? Locuri 3 avioane … 288 locuri 6 avioane …? Locuri Rezolvare prin 2 metode. (Cu plan și prin justificare )
  41. Irina
    decembrie 05, 18:49 Raspunde
    Vă rugăm sa ne ajutați la schema problemei. La magazin sunt 132 iepurași de pluș și 182 ursuleți le același preț. Ursuleții costă cu 4750 lei mai mult decât iepurașii. La ce preț se vând jucăriile.

Lasa un comentariu

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.