
exercitii rezolvate cu metoda comparatiei
probleme rezolvate clasa a 4 a
De la o cofetarie, Maia a cumparat 2 inghetate si 4 parjituri, platind 26 de lei. In alta zi, la aceleasi preturi, a cumparat 2 inghetate si 6 prajituri de acelasi fel ca primele, platind 34 de lei. Cati lei costa inghetata? Dar prajitura?
Rezolvare:
Rezolvarea se face prin metoda comparatiei:
2 inghetate……4 prajituri…….26 lei
2 inghetate……6 prajituri…….34 de lei
Observam ca in ambele dati au fost cumparate cate 2 inghetate, astfel putem afla pretul prajiturilor:
6-4=2
34-26=8 lei
8:2=4 lei prajitura
Astfel 4 praituri costa 16 lei (4*4=16)
26-16=10
10:2=5 lei inghetata
Acum facem verificarea:
2*5+4*4=10+16=26 lei
2*5+6*4=10+24=34 lei
Posibil sa iti placa si ...
Problema rezolvata clasa a IV a
Elevii clasei a IV a din scoala noastra si-au propus sa repare jucariile copiilor din gradinita in trei saptamani, astfel in prima saptamana 1/4 din numarul total de jucarii, in
Probleme matematica clasa a 3 a
Afla numerele de forma abc , stiind ca: a+ b + c = 22 a+ b = 16 a+ c = 13
Aproximarea numerelor la zeci
Aproximeaza pana la zece, prin adaos sau lipsa, numerele: 37; 562; 93; 78; 454; 212; 25; 736; 885.
exercitii cu fractii clasa a 4 a
Scrie fractii supraunitare folosin numerele:3, 5, 7, 9, 10 Rezolvare: 5/3; 7/5; 9/7; 10/9; 10/3; 9/5; 7/3 Scrie toate fractiile subunitare cu numaratorul 6 si numitorul mai mic decat 10
Exercitii rezolvate clasa a IV a-cifre romane
Scrie cu cifre romane numerele: a) 9; 24; 19; 23; 74; 122; 1900; 2015 b) 11; 49; 1500; 1457; 1918 a) IX; XXIV; XIX; XXXIII; LXXIV; CXXII, MCM; MMXV b)
Test rezolvat culegere clasa a V a
Testul 1- recapitulare si sistematizare prin teste ordinea efectuarii operatiilor Calculati: a) 104:8=13 b) 207*105=21735 c) 15*27-14*3=405-42=363 d) (12*25-10*7):10=(300-70):10=230:10=23 2. Determinati x din egalitatile: a) x*37=444 x=444:37 x=12 b) 513:x=19
3 Comentarii
Roua Florin Sorin Valentin
februarie 24, 10:56Anonim
noiembrie 24, 18:32Crina
ianuarie 27, 08:54